Svatby

Weddings


Od roku 1995 jsme na Hromovce připravili více než 100 svateb. Některé maličké jen pro několik lidí a některé obrovské, profesionálně připravené na klíč. Svatební obřad přímo v lese, na louce nebo na terase je přáním každého páru. Živá hudba uvnitř nebo venku pod širým nebem, piáno na louce, dortové souboje a to ať svítí sluníčko a nebe je vymetené nebo ať práskají hromy a blesky a všichni svatebčané si úžasnou zmoklou atmosféru navždy zapamatují, tohle všechno je na Hromovce prostě báječné. Pár fotek z těch nejkrásnějších sešlostí si můžete prohlédnout v galerii.


We have held more than 100 weddings at Hromovka since 1995. Some were small gatherings for only a few people and others were huge, professionally arranged down to the very last detail. All couples long for a wedding ceremony in the woods, in a meadow or on the terrace. Live music inside or outside in the open air, a piano in the meadow, a cake fight whether the sun happens to be shining and the sky is clear or thunder is growling and lightning flashing overhead and all of the guests then remember the wonderful rain-soaked atmosphere forever – all of these things are what makes Hromovka such a wonderful place. You can see a few photos of the most beautiful gatherings in our gallery.

Firemní akce

Corporate events

Rodinná atmosféra je v dnešní době stále důležitějším trendem pro pořádání  firemních akcí všeho druhu. Sterilní hotely se zářivkami nad hlavami s prefabrikátovými "dobrotami" ve velkých hotelých již nefrčí. Kolektiv se nejlépe stmeluje v prostředí  uprostřed lesů, u otevřeného krbu s praskajícím dřevem, u nekonečných drinků, při neexistující zavírací době restaurace a baru, při dobré hudbě, při klavíru, dobrém jídle, dobrém víně, 450 druzích nápojů, koktejlech, v sauně ale hlavně v prostředí, které se nedá nikde jinde napodobit. Prostě na Hromovce. Pro potřeby firemních přednášek v našem restauračním prostoru pohodlně usadíte 50 osob, v UNESCO klubu ještě navíc další dvacítku. Firemního šéfa si tak  kolegové pamatují především proto, že to byl právě on, kdo dokázal tak úžasnou společenskou akci připravit a umožnil svým kolegům zažít něco, co rozhodně nečekali.

Ensuring a family atmosphere is nowadays an increasingly important trend when holding corporate events of all kinds. Sterile hotels with strip lights and prefabricated “delicacies” in large hotels are no longer in fashion. The team bonds best in an environment in the middle of the woods, next to an open fire with crackling logs, over endless drinks, with no closing time at the restaurant and bar, listening to some good music, a bit of piano, with some good food, good wine, 450 types of drinks, cocktails, in the sauna, but above all in an environment which cannot be matched anywhere else. Simply put, at Hromovka. Our restaurant can comfortably sit 50 for the requirements of company lectures and another 20 in the UNESCO Club on top of that. The company boss will thus long be remembered by his colleagues, above all due to the fact that it was him who was able to prepare such an amazing social event and allow his colleagues to experience something which they most certainly didn’t expect.

Školní pobyty

School trips

Pro děti všech věkových skupin u nás můžete zorganizovat oblíbené školní pobyty. Díky polosamotě, přírodě a prvotřídní poctivé kuchyni se u nás děti cítí lépe než  doma. Pozdní večerní návštěvy restaurace klidně v pyžamu, pokud budou mít děti hlad, pro nás nejsou žádný problém a děti si to úžívají. "Plosím ještě pšidat." řekne holčička v pyžamu a sedne si ke krbu. To je to o co tu běží. Děti zažijí krásné okamžiky, osahají si kulturu stolování, zažijí prostředí, do kterého příště přivedou své rodiče a celou rodinu. Tak to u nás chodí. Oblíbené jsou u dětí také naši dva milí psíci či výhled na pasoucí se srnky a jeleny z našich oken. Chcete, aby tohle všechno vaše děti zažily? Samozřejmě že chcete. 

You can organise popular school trips for children of all ages at our hotel. Thanks to the reasonably remote location of the hotel, surrounding countryside and top-class cuisine, the children will feel perfectly at home here, better even. Late evening visits to the restaurant, even in their pyjamas, if the children are hungry are no problem for us and they are certain to enjoy it. "Please can I have seconds" says a little girl in her pyjamas and sits down by the fireplace. That’s what it’s all about here. The children can enjoy some wonderful moments, get a feel for dining culture and experience an environment which they then bring their parents and the whole family to next time. Our two friendly dogs are also popular among children, as is the view from our windows of deer grazing. Would you like your children to experience all of this? Of course you would.